Our Team

 

Directors

Chief Operating Officer

Mr G Jones  

Director

Mr D Harland FCCA ACA 

Head Teacher

Miss V S Smit   

Chairman 

Sir T B Smit KBE

Leadership Team

Head of Prep

Mrs H Kenna

Head of Pre Prep

Mrs J Allen

Inclusion Manager

Mrs N Foster

Deputy Head of School

Mrs J Kalsi

Deputy Head (Welfare)/ SENDCo

Mrs J Norman

Bursar

Mrs P Moorby

Heads of Year

Head Of Years 10

Mrs K Crockford

Head Of Years 11, 12 and 13

Mrs A Gittins

Head Of Year 7

Mrs K Mansell


Head of Year 8

Miss E Higgins


Head Of Years 9

Mrs L Sheather

Nursery

Deputy Head of Nursery School

Mrs J Prendiville, PPA, NVQ Level 3 in Children's Care, Learning and Development

Nursery SENDCo

Mrs R King

Nursery Music

Mrs S Southgate, DipMusic Theatre (Hons)

Nursery Modern Foreign Languages

Mrs Shirley Faulkner, B.Ed M.A. - French

Mrs M Chilvers, Cert Ed, QTLS, BA (Mexico) - Spanish

Head of Nursery School

Mrs P Jones, NNEB

Joint EYFS Co-Ordinator, Nursery School Teacher

Mrs J Fraser, BA Hons, PGCE

Nursery Assistants

Mrs R King

Mrs H Farrington

Mrs S Gair

Gifted & Talented Coordinator Prep School

Miss A Jacob, BA (Hons), QTS

Drama

Mrs E Ball, BTEC National Diploma in Performing arts, Musical Theatre Diploma

Miss N Fereday, BA (Hons), PGCE

Modern Foreign Languages

Mrs Shirley Faulkner, B.Ed M.A. - French

Mrs M Chilvers, Cert Ed, QTLS, BA (Mexico) - Spanish

Music

Mrs F Barter, BA (Hons) - Teacher, Prep Choir and Bands

Miss C Hobbs, BMus PG Dip. Mus. - Piano Accompanist

Mrs S Southgate, DipMusic Theatre (Hons) - Pre-Prep Choir

Mrs Barbara Sykes BMus (Hons), LGSMTD, LLCMTD, Dip. ABRSM - Recorder Groups

Mr J Mitchell, DipMus, BTEC ND, HND in Popular Music - Prep Ukulele Group

PE and Swimming Teaching Assistant

Mrs B Woodhead, Level 4 Certificate in Supporting, Teaching and Learning in Schools, ASA

Level 2 Swimming Teacher

Teaching Assistants

Mrs C Fordham, Edexcel Level 2 Certificate for the Children & Young People's Workforce -

Year 2

Mrs S Griffin, Level 3 NVQ in Early Years Care & Education - Year 4

Mrs B Woodhead, Level 4 Certificate in Supporting, Teaching and Learning ASA Level 2

Swimming Teacher - Year 5

Mrs S Asbury - Evening Supervisor

Prep School

Deputy Head, Prep School

Mrs H Kenna, BA (Hons) supported by

Mrs A Jacob, BA (Hons), QTS


Deputy Head, Nursery and Pre-Prep

Mrs J Allen, BA (Hons) supported by

Mrs A Jacob, BA (Hons), QTS


Reception

Mrs D Hammann, BA Early Years, Montessori Diploma

Year 1

Mrs J Allen, BA (Hons)

Year 2

Mrs S Jervis, BSc (Hons), PGCE

Year 3

Mr A Hornsby, BEd

Year 4

Miss N Fereday, BA (Hons), PGCE

Year 5

Miss A Jacob, BA (Hons), QTS

Year 6

Mrs H Kenna, BA (Hons)


Senior School

Mathematics

Head of Department: Mr T Saunders

Dr P Ambler, BA (Hons), D Phil, PGCE

Mrs S Kalsi, BA (Hons), QTS

Mr C Sloane, B Eng (Hons)

Mrs C Gainlall

Modern Foreign Languages

Head of Department: Mrs K Crockford, BA Hons, QTS - Spanish and French

Mrs M Chilvers, Cert Ed, QTLS, BA (Mexico) - Spanish

Geography

Mrs J Bondsfield, BA (Hons), PGCE

learning outside of the classroom

Mr A McCoy

forest school

Miss A Stubbs, Forest School Leaders Level 3

Psychology

Dr A Nadarajan

Information Technology and coding

Mr C Jordan , BSC Computer Science, PGCE, Cisco CCNA, PRINCE2, FdSc Computing, Adv

Dip Level 4 Computer Programming

Music

Head of Department: Mrs S Price, BEd (Hons)

Extra Curricular Activities

Mrs F Barter, BA (Hons) - VPG and Choir

Mr R Capewell - Ukulele Group

Mr A Holdsworth - Music Technician and Accompanist

Specialist Music Tuition

Mrs F Barter, BA (Hons) - Voice

Mr R Capewell - Guitar and Ukulele

Mrs S Dalrymple, A.C.L.M - Violin

Miss C Hobbs, BMus PG Dip. Mus. - Piano

Mrs O Maxwell, BMus L.T.C.L - Piano

Mr J Mitchell, DipMus, BTEC ND, HND in Popular Music - Guitar and Percussion

Mrs S Southgate, DipMusic Theatre (Hons) - Voice

Mrs B Sykes, BMus (Hons), LGSMTD, LLCMTD, Dip. ABRSM - Flute

Physical Education

Head of Department: Miss E Higgins, BSc Hons, QTS Brunel

Mrs A Gittins, B Ed (Hons)

Mr A Dove - Judo

Ms M Emmett - Tennis

Mr J Jokhoo - Tennis

Mr A Lott - Athletics Coach

Mr K Spencer - Athletics Coach

Mr A Milne - Football/Cricket

Mr S Pryor - Football/Cricket

Site & Facilities

Mr P Belcher - Groundsman/Maintenance

Miss H Bonner - Catering

Mr T Bowden - Estates Manager

English

Head of Department: Mrs K Mansell, BA (Hons)

Mr L Hadley, MA Creative Writing, BA Media Arts, PGCE

Mrs B Lee

Mrs J-M Deryer


Science

Head of Department: Mr A Rees, BA (Oxon), PGCE - Physics

Miss R Lovelock, BSc (Hons), PGCE - Biology

Mrs P Panshikar , BSc (Hons)-Zoology, MSc (Hons)-Endocrinology, BEd

Dr P Ambler, BA (Hons), D Phil, PGCE - Chemistry

Mrs K Treacy -Technician


History

Mr A Mattinson, BA, MPHIL, PGCE

Mrs J Bondsfield, BA (Hons), PGCE

Mr A McCoy


Economics, Business Studies & young enterprise

Dr A Nadarajan - Economics

Mrs J Stuart - B Ed (Business and Economics), CIM Dip (Marketing) - Business Studies and

Young Enterprise


Art & Design

Head of Department: Mrs L Sheather, BA (Hons), PGCE, IOE

Miss A Niman - Art and Photography

Miss J Heighes


Performing arts, drama and shakespeare

Head of Department: Mr B Lee, BA (Hons), QTS - RBWM, OSCA 2


Dance

Head of Department: Miss K Cadogan, Dip LCD, LISTD - Modern, RAD TTC, 220hr Ashiyana Yoga TMTC

Mrs J Du Toit, LISTD Tap Dip, Modern: Performing Arts, Laine Theatre Arts, AISTD


Learning Enrichment Department

Mrs N Foster, BSc Hons Psychology, MBPsS, AET Level 3, NCFE Level 3, Level 6 Cognitive

Pyschology - Inclusion Manager, Medical LSA

Mrs J Norman, BEd Teachers Dip, Level 3 Forest School Training

Mrs M Collins, SpLD Diploma, BEd (hons) - SEN Specialist Teacher

Mrs E Guy - Dyslexia teaching and assessment, RSA Adv, Dip Ed, SpLD,

Senior Irlen Screener, B Ed Hons - SEN Specialist Teacher

Mrs M Hall, PPM, MDG, SpLD Teacher Teacher/Assessor Level 7 (AMBDA), PGCE

English (Secondary), BSc (hons) - SEN Specialist Teacher

Mrs C Pope, NNEB, NVQ Level 4CC - Enrichment Coordinator (Provision)

Miss S Blackwell - Learning Support Assistant

Mr P Buckingham, BA Media Studies - Learning Support Assistant

Mrs F Elkington, BEd (Hons) - Learning Support Assistant

Mrs J Fruellet - Learning Support Assistant

Miss S Grove - Learning Support Assistant

Mrs G Norris - Learning Support Assistant

Mrs K Taylor - Learning Support Assistant

Miss D Simmonds - Learning Support Assistant

Mrs S Martin - Learning Support Assistant


Administrative Staff

Mrs N Adams - Exams Officer

Mrs N Babu - Finance Officer

Mrs J Johnson - Receptionist

Mr C Jordan - Network Manager

Mrs J Long - Receptionist

Mrs A McCulloch - Admissions

Ms M Parducci - Admissions

Mrs L Pollard - Receptionist

Mrs L Porter - Marketing

Mrs Y Soane - Receptionist